Selgus Rapla keskväljaku ja linnaruumi arhitektuurivõistluse võitja

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

holly vaade väljakule kirdenurgastRapla keskväljaku ja linnaruumi arhitektuurivõistlusele esitatud tööde seast tunnistati parimaks ideekavand märgusõnaga „Holly“, mille autor on Siiri Vallner arhitektuuribüroost KAVAKAVA OÜ. Esimese preemia suurus on 7000 eurot. Võistluse tulemusi tutvustav näitus on Rapla Kultuurikeskuses avatud kuni 8. maini.
„Mul on hea meel, et võistlus õnnestus. Võidutöö on ka paljude vallaelanike tagasiside põhjal just see õige Rapla jaoks,“ sõnas Rapla vallavanem Ilvi Pere. „Lahendus töötab ka ilma hoonestuseta, andes linnale alustuseks väga konkreetse ja kompaktse avaliku ruumi, mis minu hinnangul toob linnasüdamesse kindlasti rohkem elu.“
holly vaade väljakule ja purskkaevuleVõidutöö tekitab žürii hinnangul Rapla keskväljakule selge ja inspireeriva linnaehitusliku kontseptsiooni. Rapla keskusest saab tänu sellele põhjendatult olulisim rohealade ühendaja, mille keskpunktis on uus moodne linnaväljak.
Pargialade vahele tekkiv linnalikku laadi väljak sobitub orgaaniliselt väikelinna miljöösse. Rohelisele teljele paigutatud elegantselt hele väljak on žürii kinnitusel poetatud maha nii, et see katab alad Tallinna maantee külgedel (nn Hollivuudi platsi ja nn Veteranide pargi) ning osa maanteest. Väljak on liigendatud säilitatavate puude ja reljeefsete osadega, mis elavdavad ruumi ja kutsuvad sinna ka noori.

holly vaade väljaku kagunurgast turu suunasSümpaatne ja säästlik on mõte katta väljak tüüpsete betoonplaatidega, mida struktureerivad ja vääristavad plaatidevahelised tumedamad graniitrandid. Tore atraktsioon on ka mänguline veesilm. Väljaku servale toodud turg muutub möödasõitjale nähtavaks, kuid säilitab samas oma väljakujunenud ajaloolise asukoha. Hästi on rahustatud ka liiklus läbi väljaku kulgeval Tallinna maanteel.
Peale võidutöö valis žürii välja veel kaks preemiasaajat. Teise preemia (5500 eurot) vääriliseks tunnistati töö märgusõnaga „Rabav Rapla“ (autorid Kaie Kuldkepp ja Häli-Ann Tooms maastikuarhitektuuribüroost Ateljee Rapla OÜ) ja kolmas preemia (3500 eurot) läks kavandile märgusõnaga „Pahupidi“ (autorid Johanna Holvandus, Mari-Liis Alasi ja Sulev Nurme maastikuarhitektuuribüroost Artes Terrae OÜ).
Ergutuspreemia otsustas žürii sobiva kandidaadi puudumise tõttu jätta välja andmata. Ergutuspreemiaks määratud summa (2000 eurot) otsustati jagada võrdselt esimese ja teise koha saajate vahel. Preemiad kogusummas 16 000 eurot maksab välja Rapla Vallavalitsus.
Võistlus korraldati ruumilise lahenduse saamiseks Rapla keskväljakule ja seda ümbritsevale linnaruumile eesmärgiga leida projekteerija sealse avaliku ruumi ehitusprojektile. Väljak ja turuala on kavas välja ehitada aastaiks 2018–2020. Arhitektuurivõistlus toimus „Eesti Vabariik 100“ arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ raames, mille eesmärk on riigi 100. sünnipäevaks taasaktiveerida Eesti suuremates keskustes olulised keskusepiirkonnad. Avaliku ruumi organiseerimise, atraktiivseks ja kogemuslikuks muutmisega luuakse inimestele võimalus ja põhjus seda ruumi rohkem kasutada.
„Eesti Vabariik 100“ arhitektuurivõistlusi rahastab Riigikantselei ja korraldab Eesti Arhitektide Liit koostöös 14 kohaliku omavalitsusega. Järgmisena lõppeb Valga linna keskusele pühendatud võistlus, mille tulemused avalikustatakse 6. mail kell 13 Valga Muuseumis. „Hea avalik ruum“ programmi esimese kuue arhitektuurivõistluse tulemusi tutvustav näitus avatakse 14. mail Tallinnas Eesti Arhitektuurimuuseumis.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht