Selgusid Põhjamaade ja Baltikumi noore kunstniku auhinna võitjad

Rahvusvahelise žürii äramärkimise osaliseks Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud Katrin Enni heliinstallatsioon “Vasepalavik”.

Tänavu juba kuuendat korda toimunud konkursi peapreemia pälvis Sofia Haapamäki, lisaks andis rahvusvaheline žürii välja maalipreemia ja tõstis esile teisigi osalenud kunstnikke. Mahukale konkursile, mis on suunatud Eesti, Läti, Leedu ja Soome ülikooli lõpetajatele, esitati kokku 142 tööd 78 autorilt. 

Sofia Haapamäki omandas bakalaureusekraadi Helsingi Kunstiülikoolist Uniarts ja jätkab sealsamas magistriõpinguid. Ta kaasab maali, graafika ja interaktiivse installatsiooni kõrval oma praktikasse ka muid eksperimentaalseid meetodeid, millega ta uurib inimeste vahelisi suhteid. Haapamäki võidutöö “Koopiad” kujutab endast vaatajate kehaskaneeringute projektsioone 3D galeriiruumis, mis võimaldab vaadata ennast kõrvalseisja pilguga, justkui koopiat. Teos kogus ülikooli lõpunäitusel nelja nädala jooksul 2500 vaatajat, millest viimasel päeval rändas virtuaalgaleriis ringi 121 koopiat. Tänaseks on see koos kõikide modellidega talletatud arhiivi.

Peapreemia kategoorias sai žürii äramärkimise osaliseks Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud Katrin Enni heliinstallatsioon “Vasepalavik”.

Parima noore maalikunstniku auhinna tiitli pälvis žürii otsusel Madara Kvēpa Läti Kunstiakadeemiast ja ära märgiti ka Monika Radžiūnaitė Vilniuse Kunstiakadeemiast.

Traditsiooniliselt oli võimalus ka publikul valida oma lemmik osaledes 15. novembrist 5. detsembrini kestnud veebihääletusel. Tänavu osutus selleks Amanda Krumina oma tööga “I’m on the goat”, mis kogus 80 häält 1695 hääle seast.

Fotografiska Tallinn andis välja eripreemia, muuseumi aastapääsme, mille pälvis Stina Isabel Gavrilin videprojektsiooni “Morning. I’m going to lose my mind” (“Hommik. Ma kaotan mõistuse”) eest.

Peaauhinna laureaat pälvib rahalise auhinna summas 2000 eurot, maalipreemia auhinnafond on 1000 eurot ning publiku lemmik pälvib 500 eurose rahalise preemia. Konkursi rahvusvahelisse žüriisse kuulusid 2021. aastal Anne Klontz (USA/Sweden Konstfack), Katerina Gregors (Kreeka Kaasaegse Kunsti Muuseum), Simonas Kuliešis (Vilniuse Kunstiakadeemia), Andris Vitolinš (Läti Kunstiakadeemia), Andra Orn (NOAR.eu), Pire Sova (Eesti Kunstiakadeemia), Harri Monni (Helsinki Uniarts). Konkursi peatoetaja on Postimees Fond.

Aastal 2016 algatatud Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhind on ainulaadne rahvusvaheline konkurss, mille eesmärk on toetada noori talente nende kunstniku teekonna alguses ja pakkuda nii kunstihuvilistele kui ka professionaalidele paremat võimalust noorte talentide avastamiseks. Konkurss koondab kokku nelja kunstiülikooli (Eesti Kunstiakadeemia, Läti Kunstiakadeemia, Vilniuse Kunstiakadeemia ja Helsingi Kunstiülikool Uniarts) bakalaureuse- ja magistriõppe lõpetajate lõputööd NBYAA.eu keskkonda, tutvustab lõpunäitusi ning toob rahvusvahelist tähelepanu karjääri alustavatele koolilõpetajatele.

Vaata fotosid võidutöödest

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht