TAB 2022 kuulutas välja rahvusvahelise installatsioonivõistluse „Rahulik ehitus“

Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2022 (tab.ee) rahvusvaheline installatsioonivõistlus „Rahulik ehitus“ pakub arhitektuuritalentidele võimalust kavandada ja ehitada eksperimentaalne avaliku ruumi installatsioon Tallinna südalinna.

Kaheetapiline avatud konkurss pakub osalejatele võimalust luua installatsioon Eesti Arhitektuurimuuseumi ette, mis on üks silmapaistvamaid tööstusarhitektuuri näiteid Tallinnas. Installatsiooni asukoht on jalakäijatele mõeldud roheala linna ühe tihedama liiklusega tänava ääres, mis ühendab sadamat ja kesklinna. Installatsioonivõistluse esimese etapi tähtaeg on 22. aprill 2021, teise etapi tähtaeg on 10. september 2021.

Rahuliku ehituse („slowbuiliding“ ingl. k) kontseptsioon seob installatsioonivõistluse TAB 2022 peateemaga, mis uurib aeglase toidu liikumise põhimõtteid arhitektuuri lähtepunktist. Vastukaaluna tööstuslikule kiirtoidu tootmisele on tekkinud nn. aeglase toidu liikumine, mis tunnistab vajadust hoida traditsioonilisi ja piirkondlikke kombeid, võimaldada kohalikku toidutootmist, vähendada toorainete mitmekesisuse kadu ja elavdada kohalikku majandust. Hoonete ehitamise automatiseerumine, orienteeritus kasumlikkusele, globaliseerumine ja standardiseerimise levik on toomas aeglase toidu liikumise põhimõtteid ka arhitektuuri valdkonda.

Installatsioonivõitluse kuraatorite Gwyllim Jahni, Cameron Newnhami, Soomeen Hahmi ja Igor Panticu sõnul kutsub võistlus „Rahulik ehitus“ kontrastiks kiire tööstusliku ehitamise trendile avastama digitaalsuse ja aegluse suhet. „Aeglane tegutsemine on hea lähtekoht, et arendada mitte ainult alternatiivseid toidutootmise meetodeid, vaid ka projekteerimis- ja ehitustegevust maailmas, kus materiaalsed ressursid on piiratud,“ selgitavad kuraatorid.

TAB 2022 peakuraatorid Areti Markopoulou (Hispaania) ja Lydia Kallipoliti (USA) selgitavad: „Pandeemiaaegne tootmisprotsesside ja tarneahelate ebakindlus on sundinud otsima alternatiive kohalike ressursside näol ja arendama ringmajandust. Paralleelselt on ehitamine jätkuvalt nii intensiivselt ressursimahukas kui ka reostav – ehitussektorit loetakse globaalses mõõtmes üheks suuremaks jäätmete tootjaks. Selles valguses peame nõudma arhitektuurilt enamat. Me kutsume osalejaid mõtlema ehituses lähenemistele, mis kaasavad kohalikke ressursse ja võimalusi ning peavad silmas ringmajanduse põhimõtteid.“

TAB 2022 installatsioonivõistlusele oodatakse noortelt arhitektidelt ja disaineritelt projekte, mis läheneksid ehitustehnoloogiatele inimkeskselt ning süvendaksid meisterlikkust, toetaksid traditsioonilisi oskusi ja kohalike materjalide taaskasutust, leidlikkust ja keskkonnaga kohandumist.

Installatsioonivõistluse žüriisse kuuluvad Roland Snooks (Kokkugia, RMIT – Austraalia), Kathrin Döfler (dorfundrust, TU Munich – Saksamaa) ja Peeter Pere (Peeter Pere Arhitektid – Eesti).

Teise etappi pääsenud tööde autorid avalikustatakse selle aasta juunis, konkrursi võitja kuulutatakse välja septembris 2021.

 TAB 2022 installatsioonivõistlust „Rahulik ehitus“ tutvustatakse lähemalt 8. aprillil veebisaates „Vaateid homsele arhitektuurile“, mida saab jälgida uuel platvormil MulticityTV. Arhitektuurivaldkonna põlevatavaid teemasid käsitleva saate külalisteks on Roland Snooks (Austraalia), Lina Gothmeh (Prantsusmaa), Peter Sovetnikov (Venemaa), Marco Casagrande (Soome), Gilles Retsin (Ühendkuningriik), Gwyllim Jahn (Austraalia) ja Tomomi Hayashi (Eesti). Saate tuumikmeeskonda kuuluvad Eesti Arhitektuurikeskuse juht Raul Järg, teleprodutsent Ene-Maris Tali, filmi- ja telerežissöör Tarvo Mölder, MulticityTV asutajad Madis Laas ja Rainis Vares Creative Union’ist. Otseülekandena interaktiivselt toimuvat saadet saab vaadata platvormil build.multicity.com 8. aprillil 2021, algusega kell 12:00 (UTC/GMT+2).

Auhinnad

I koht

15 000 eurot installatsiooni ehitamiseks, osalemine TAB 2022 sümpoosionil ja TAB 2022 näitusel, avaldamine TAB 2022 kataloogis, TAB 2022 pass.

II ja III koht

Osalemine TAB 2022 näitusel, avaldamine TAB 2022 kataloogis, TAB 2022 pass.

Võitjat ja kõiki teise vooru pääsenud projekte esitletakse TAB 2022 installatsioonivõistluse näitusel ja avaldatakse TAB 2022 kodulehel.

 Installatsioonivõistluse lähteülesande materjale vaata siit

Võistluse esimese vooru kohta saab küsimusi küsida 15. aprillini 2021 info@tab.ee

 

Tallinna Arhitektuuribiennaalist

Kuuendat korda toimuv Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2022 leiab aset 7. septembrist 31. oktoobrini 2022

(avanädal 7.–11. september).

Tallinna Arhitektuuribiennaal (TAB) on rahvusvaheline arhitektuuri ja linnaplaneerimise festival, mis käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ja heidab pilgu valdkonna tulevikku. TABi programm on mõeldud nii valdkonna tippudele kui ka noortele professionaalidele ja arhitektuurihuvilistele. TAB soodustab Eesti ja välisarhitektide vahel sünergia ja kontaktvõrgustike loomist ning koosneb viiest peasündmustest: kuraatorinäitus, sümpoosion ja Tallinna visioonivõistlus, mida kureerivad peakuraatorid, ning installatsiooniprogrammist ja arhitektuurikoolide näitusest. Lisaks saadab põhiprogrammi mitmekesine satelliitprogramm, mis koosneb näitustest, loengutest, installatsioonidest, arhitektuurifilmide linastustest ja teistest üle linna toimuvatest üritustest. Tallinna Arhitektuuribiennaali korraldab Eesti Arhitektuurikeskus.

Tallinna Arhitektuuribiennaal TAB 2022

Avanädal: 7.–11. september 2022

Kuupäevad: 7. september – 31. oktoober 2022

Peakuraatorid: Lydia Kallipoliti, Areti Markopoulou

Kuraatori assistent: Ivan Sergejev

Produktsioon: Eve Arpo (Eesti Arhitektuurikeskus) ja Ragne Soosalu (Eesti Arhitektuurikeskus)

Peapartnerid: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Arhitektuurimuuseum, Tallinna Linnaplaneerimise Amet

Veebisait: www.tab.ee

Instagram: @tallinnarchitecturebiennale / Facebook: www.facebook.com/TallinnArchitectureBiennale

Teemaviited: #TAB2022 #Edible #TallinnArchitectureBiennale

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht