Tallinn feat. Reval

23. novembrist 1. detsembrini saab teoks varajase muusika festival „Tallinn feat. Reval“: 11 kontserti peamiselt Tallinnas, aga ka Narvas, Viljandis, Otepääl ja Viinistus, lisaks dokfilmide õhtu ja ümarlaud „Teooria ja praktika varajases muusikas“.

Kes minevikku ei mäleta …, hoiatab vanasõna. Kuid varajase muusika stuudio Cantores Vagantes, kes on festivali algataja ja korraldaja, ei kutsu kuulajaid minevikuradadele. Tõsi, respekteeritakse ajaloolist esituspraktikat ja mängitakse ajastu pillidel. Kuid sügavam siht on tuua praegusesse kaamosaega valgust ja värskust, jagades parimat, mis maailmal meile pakkuda on. Selleks on esitajateringi palutud nii Euroopa vägevaid kui ka siinseid säravaid muusikuid, „et meie kallid kuulajad leiaksid üles muusika, mis kuulub neile,“ kinnitab kunstiline juht Taavi-Mats Utt soovi avada huvilisele mitmekülgsem ja rikkam muusikamaailm.

Varajase muusika renessansist alates on selles liikumises tooni andnud Hollandi ja Šveitsi muusikud. Mõlemad riigid on festivalil esindatud väljapaistvate annetega nagu Heiko ter Schegget Utrechist, Conrad Steinmann, Plamena Nikitassova ja Jörg-Andreas Bötticher Baselist ning ansambel Aventure Amsterdamist. Ent varajase muusika viljelejate ring üha laieneb ja nii tutvustatakse seekord silmapaistvaid muusikuid Poolast ja Itaaliast, esimesest lautoduo Anna Kowalska ja Anton Birula. Lõppkontserdi publikut tuleb hullutama kütkestav ansambel Zefiro Alfredo Bernardini juhtimisel, kes laiendab tänavuse heliloomingu skaala Mozarti ja Beethovenini.

Jätkuvad külaliste ja siinsete muusikute koostööprojektid ja nagu mullu, sisustab avakontserdi peamiselt EMTA varajase muusika keskuse ja Otsa kooli õpilastest ning õppejõududest koosnev festivali noorteorkester, kellega töötab Heiko ter Schegget. Festivalitraditsiooniks tahab kasvada ka Eesti interpreedi sooloõhtu. Kui mullu kogus arvuka kuulajaskonna Reinut Tepi kontsert, siis tänavuse sooloõhtu sisustab organist Ene Salumäe. „Tallinn feat. Reval“ hoiab sellega kätt pulsil – mullune muusikaasta tõi Tepile mitu väärikat auhinda ja viimaste päevade uudis on, et Viro-säätiö otsustas anda 2019. aasta Aino Kallase preemia organist Ene Salumäele tema teenete eest Soome ja Eesti kultuurisuhete arendamisel. Esimene võimalus värskelt pärjatud muusikut kuulata avanebki 29. XI Niguliste kirikus ja eelmisel õhtul Viljandis. Üksiti juhib Viljandi mainimine tähelepanu ka festivali laienemisele Narvast Otepääni. Aga uudiseid on veelgi. Nii saab 25. XI koostöös muusikaakadeemiaga teoks ümarlaud, mille ümber kogunevad Ita Hijmans, Meelis Orgse, Anton Birulia, Heiko ter Schegget jt sooviga lähendada varajase muusika teoreetikuid ja praktikuid. Esmakordne on ka 26. XI Kuku klubis avanev võimalus vaadata Daniel Brüggeni dokumentaalfilme „Ricercata“ ja „The colour of air“. Kel huvi, see jõuab!

Kava ja täpsem info tallinnfeatreval.eu

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht