Tartu Ülikooli muuseumi uus välinäitus kutsub Toomemäest inspireeritud luuletusi lugema

6. mail kell 21.00 avatakse Kirjandusfestival Prima Vista programmi osana Toomemäe nõlval välinäitus „Aken Toomemäe poole”.

Näitus pakub võimalust tutvuda Toomemäega seotud luuletustega, illustratsioonideks on erinevatel ajastutel loodud fotod ja maalid. Tartu tähenduslikest kohtadest on just Toomemägi olnud üks olulisemaid maamärke, millest on luuletatud palju ja mitmes keeles.

„Mind on alati huvitanud tekstide ja paiga seosed ning Toomemäel tulevad need iseäranis tihedalt ja mitmekesiselt välja“, tutvustab kuraator ja TÜ eesti kirjanduse kaasprofessor Mart Velsker ning lisab „Oleneb, kuidas jalutaja mäel liigub  – mõne jaoks on näitus suur langus, teise jaoks suur tõus  – aga ma loodan, et sellele jalutajale, kes tekstide sisusse süveneb, ikkagi pigem tõus poeetilistesse kõrgustesse“.

Mäe Jakobi tänava poolne külg ühendab ülikooli Toomega, aga ka ülikooli ja toomkiriku varemetes asuvat muuseumit, seetõttu on näitus paigutatud nn aeglasele surmale ehk professorite alleele. Vanim luuletus pärineb 17. sajandist, kõige uuemad selle kümnendi algusest. Need luuletused ongi omamoodi aken Toomemäe poole, näituse pealkiri pärineb Mari Vallisoo samanimelisest luuletusest.

Kirjandusfestivali Prima Vista alapealkiri on tänavu „Paremad ja halvemad tulevikud“, loodetavasti pakub näitus võimalust tutvuda paremate aegadega. Näitust toetab rahvusvaheline Euroopa Liidu rahastatud projekt CAMINO, millega tähistatakse 20 aasta möödumist Euroopa Liidu laienemisest. 2024. aastal möödub 20 aastat Euroopa Liidu laienemisest, mil EL liikmeks said 10 Ida- ja Kesk-Euroopa riiki, nende hulgas ka Eesti, Läti ja Leedu. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht