Ukraina kunstnik Eva Alvor galeriis Made in Aparaaditehas

Eva Alvor

Laupäeval, 7. oktoobril kell 17.00 avatakse Tartu Aparaaditehase galeriis Made in Aparaaditehas Ukraina kunstniku Eva Alvori isikunäitus „Mõistatamismäng“. Näituse kesksed teosed on valminud Tartu Kunstimajas kahekuulise residentuuri jooksul, mis toimus koostöös Eesti loomeresidentuuride võrgustikuga LOORE ja Nordic-Baltic Mobility Programme toetusel.

Näituse keskseks teoseks on tikitud ja maalitud triptühhon, milles religioossed motiivid kohtuvad tänapäeva kohutava reaalsusega. Alvori jaoks on tikkimine suhtelist uus lisandus tema kunstilistesse praktikatesse. Eelmisel sügisel, kui Ukrainas hakkasid toimuma elektrikatkestused, tõusid ärevus ja seesmine pinge tema jaoks ekstreemsetesse kõrgustesse. Proovides leida midagi, mis aitaks tal rahuneda ja taas tasakaalu leida, avastas ta tikkimise: tegu on aeglased, monotoonse ja täpsustnõudva manuaalse tööga, mida saab teha ka väikese taskulambi valgel. Lisaks viis see ta mõtted lapsepõlvele ja vanaemale.

Alvor jätkab: „Tikkimisest sai minu jaoks justkui teraapia, seos mu suguvõsa juurtega ja kunstiline seisukohavõtt. Lõin oma teoseid kollaažidena kangatükkidest, värvist ja joonistatud joontest – need olid justkui erinevad lõimed. Teostes leiduvatest sümbolitest ja kujunditest moodustuvad mõistatused ja sõnamängud, mida pakun vaatajaile lahendamiseks. Soovin luua lõuendile piltülesande, kus ühinevad mängud sõnadega, visuaalne kalambuur ja kerge huumor. Pole oluline, kas teemaks on uus vaade religioonile, ökoloogiale või mu enda sisemisele identiteedile.“

Eva Avlor on Eestis osana Eesti loomeresidentuuride võrgustiku LOORE projektist, mis toimub koostöös kaheksa residentuuriasutusega, kus kokku on residentuuris üheksa Ukraina autorit erinevates kultuurivaldkondadest. Alvor on viibinud alates augustist Tartu Kunstimajas ja töötanud siinses külalisateljees. Projekti rahastab Põhjamaade mobiilsusprogramm Nordic-Baltic Mobility Programme.

Eva Alvor (snd 1983) on Zaporižžjas elav ja töötav Ukraina kunstnik. Ta õppis Hmelnõtskõi Kunstikoolis ja disaini Hmelnõtskõi Riiklikus Ülikoolis. Peale disainerina töötamist sai Alvorist 2013. vabakutseline kunstnik. Maali ja graafika kõrval tegeleb ta ka tekstiili ja tikkimisega ning on loonud kostüüme teatrietendustele. Tema eelmised isikunäitused toimused Zaporižžjas ja Lvivis ning see on tema esimene isikunäitus väljaspool Ukrainat.

Galerii Made in Aparaaditehas on avatud E–R 10–18, L 10–16.

„Mõistatamismäng“ on avatud 31. oktoobrini.

www.kunstimaja.ee
facebook.com/kunstimaja
Tartu Kunstnike Liidu ja Tartu Kunstimaja näitusetegevust toetavad Tartu Linnavalitsus ja Eesti Kultuurkapital

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht