Uus virtuaalnäitus “Kirjamehed kirjamargil” on avatud

Pühapäev oli ülemaailmne postipäev, millele mõeldes avanes Eesti Rahva Muuseumi kodulehel uus virtuaalnäitus „Kirjamehed kirjamargil“

https://www.erm.ee/et/content/kirjamehed-kirjamargil

Sel aastal on kirjameestest rääkimiseks mitu tähelepanuväärset põhjust!

  • Eesti Kirjanike Liidu asutamisest möödus 8. oktoobril 100 aastat. Enne sõda olid liidu esimeesteks Friedebert Tuglas, Eduard Hubel (Mait Metsanurk), Karl Ast Rumor, Henrik Visnapuu ja August Jakobson.
  • Eesti Kirjameeste Seltsi asutamisest möödus 150 aastat. Seltsi esimene koosolek toimus 25. veebruaril 1872 Viljandis. Organisatsiooni ülesandeks oli eesti rahva kultuuritaseme tõstmine eestikeelse kirjanduse kaudu. Seltsi esimesed presidendid olid Jakob Hurt (1872–1881) ja Carl Robert Jakobson (1881–1882). Eesti Kirjameeste Selts suleti 1893. aastal.
  • Mööda ei saa vaadata ka Õpetatud Eesti Seltsist, mille asutamisest saab peagi 185 aastat. See loodi 18. jaanuaril 1838, suleti 1950 ja taastati 1988. aastal. Vanima Eesti teadusseltsi eesmärgiks on edendada teadmisi eesti rahva minevikust ja olevikust, keelest ja kirjandusest ning maast.
  • Ülemaailmne Postiliit (Universal Postal Union, UPU) asutati 1874. aasta 9. oktoobril. Eesti liitus UPU-ga 7. juulil 1922, liikmelisus taastati 30. aprillil 1992. UPU liikmeteks on 192 riiki. 50 aastat tagasi võeti vastu otsus hakata tähistama ülemaailmset postipäeva, see oli aastal 1969. Esimene kord tähistati postipäeva 1970. aastal.

Väärikaid ja värvikaid kirjamehi on meie kultuuriloos palju. Näitus „Kirjamehed kirjamargil“ annab ülevaate, kellele neist on pühendatud postmark või tervikasi (ümbrik/postkaart trükitud margiga).

Näitusel on veel kolm unikaalset margikavandit, millest kaks margiks ei saanudki. Pilku köidavad ka margiklišeed aastast 1938.

Väljapanekut kodulehel ilmestavad käsikirjalised tekstid, kirjad, mustandid.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht