Valminud on „Seto eripäraste sõnade sõnaraamat“

Valmis on saanud Eesti Keele Instituudi murdesõnastike sarja uus väljaanne „Seto eripäraste sõnade sõnaraamat“. Sõnastik on ilmunud nii trükisena kui ka veebisõnaraamatuna.

„Seto eripäraste sõnade sõnaraamat“ hõlmab iseloomuliku sõnavara, mis on kirja pandud Setomaalt, selle lähinaabrusest või lisaks ka lõunaeesti keelesaartelt. Sõnaraamatus on üle 3600 märksõna, mis iseloomustavad setode elukeskkonda ning traditsioonilist elujärge. Need on seto iidsed omasõnad, Eesti teisteski murretes tuntud tüvega, kuid setopärase vormi või sisuga sõnad ning ohtrad vene laenud, mis on saanud osaks seto õigeusklikust kultuurist. Rohkesti leidub ka seto rahvaluule poeetilist sõnavara. Sõnakasutust avavad näitelaused ja nende kirja­keelsed tõlked.

Sõnaraamat on mõeldud eelkõige setodele oma keele ja pärimuskultuuri elavdamiseks ning edasiandmiseks, ent sellest on tuge ja abi ka kõigile teistele huvilistele, seto keele ja kommete õppijatele ning uurijatele. „Seto eripäraste sõnade sõnaraamat“ liitub 7. väljaandena Eesti Keele Instituudi piirkondlike murdesõnastike sarja.

Sõnaraamat on valminud Eesti Keele Instituudi, Tartu Ülikooli ja Seto Instituudi ühistööna. Raamatu koostasid Eva Saar, Paul Hagu, Inge Käsi, Maeve Leivo, Hanna Pook ja Karl Pajusalu, toimetasid Eva Saar ja Jüri Viikberg.

Sõnaraamatu esmaesitlus toimus 6. novembril 2020 Värskas, teose veebiversioon paikneb EKI kodulehel: http://www.eki.ee/dict/setoeri/.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht