Vikipeedia keeletoimetamistalgud algavad taas

1. detsembril kuulutatakse välja Vikipeedia keeletoimetamistalgud. Juba viiendate talgute eesmärk on väärtustada keeletoimetaja elukutset ja täiustada artikleid väga paljude lugejatega veebientsüklopeedias. Talgud kestavad emakeelepäevani ja parimaid premeeritakse kokku 2750 euroga.

Eestikeelse Vikipeedia enam k​ui 220 000 artiklit on iga päev kasvav tekstikogum, mille kvaliteedi tagamisel on suur roll nii keelelisel, sisulisel kui ka vormistuslikul toimetamisel. Talgutel on võimalik end proovile panna kõigil, kes soovivad Vikipeedia artiklite ladusamaks muutmisel ja hooldamisel kaasa lüüa. Selleks tuleb end Vikipeedia lehel kirja panna ja toimetada endale meelepäraseid artikleid. Tubli talguline peaks parandama õigekirja, stiili, sõnajärge ja vormistust, lisapunkte saab faktide ja terminite kontrollimise eest. Žürii hindab nii keeletoimetatud artiklite kvaliteeti kui ka hulka. Auhinnasaajad ja soovi korral ka teised osalised saavad tagasisidet.

Žürii liikme Käbi Laane sõnul olid osalejad ka laiemalt Vikipeedia võlusid avastanud: “Lisaks keeletoimetusele olid mitmed kasutajad teinud artiklitesse ka sisulisi täiendusi ja ümberkorraldusi. Ehk julgevad nüüd toimetajad teinekord ka ise artikleid looma minna!” Kahekordne võitja Merily Šmidt andis nõu, et ei tasu pidevalt näpuga järge ajada, palju artikleid on toimetatud ja kuidas läheb teistel osalejatel, sest siis saab pühenduda kõige tähtsamale – keeletoimetamisele.

Seni on talgutel osalenud 81 inimest, kes on aidanud ladusamaks muuta ligi 2500 artikli keelt. 2021. aastal valiti parimateks keeletoimetajateks Merily Šmidt, Eve Sooneste, Elisabeth Kaukonen ja Terje Lusik. Parim uus tulija oli Kaja Randam. Žürii selgitab välja parimad keeletoimetajad, keda tunnustatakse rahalise auhinnaga. Esimene preemia on 1000, teine 600 ja kolmas 400 eurot. Neljas koht saab kommunikatsioonibüroo Past ja Partnerid tunnustusmüksu 250 eurot ning parim uus tulija Wikimedia Eesti preemia 500 eurot.

Talguid korraldavad Tartu Ülikool, Eesti Keeletoimetajate Liit ja MTÜ Wikimedia Eesti. Žüriisse kuuluvad Ann Siiman Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudist, Mirel Püss ja Riina Reinsalu Eesti Keeletoimetajate Liidust, Helin Kask Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudist, Sirli Zupping Haridus- ja Teadusministeeriumist ning Käbi Laan Wikimedia Eestist.

Rohkem teavet keeletoimetamistalgutel osalemise kohta leiab Vikipeediast.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht