Tehno(kraatia)

Nagu ikka, menetleb riigikogu sügiseti riigieelarve eelnõu, veidi erilisemaks teeb olukorra teadmine, et tuleva aasta 1. märtsil seisavad ees riigikogu valimised.

Riigikogule esitatud eelnõu kohaselt kasvavad riigi kulud selle aastaga võrreldes 6 protsenti 8,543 miljardi euroni. Veelgi suuremaks on planeeritud tulude tõus, riigi tulud peaksid kasvama 7% võrra, mis teeb 8,445 miljardit eurot.

Viimati kasvavasid riigieelarves kulud 5% 2011. aastal, mil samuti olid märtsis valimised. Vahepealsetel aastatel jäi riigieelarve tulude-kulude tõus pigem paari protsendi piiresse, erandiks siiski tänavune valitsusremondi aasta, mil eelarve kulud samuti 4,9% kasvasid (tulud 4,6%).

Muidugi teeb riigi plaan järgmisel aastal „enamikul valitsemisaladel” kulutusi suurendada rinna rõõmsaks ja küllap lahatakse järgmise aasta riigieelarve eelnõu veel üksipulgi ning arvamused saavad lahknema ikka ideoloogilisi piire ning maailmapilti pidi, olgu kõne all tulumaksu langetamine versus tulumaksuvaba miinimumi tõus, väikesepalgaliste tulumaksuvabastus või põllumajandustoetused. Küllap sinna ka muudatusi tuleb.

Mis sest, et valimiste aasta, on siiski tervitatav teatava vasakpoolse mõtteviisi sisseimbumine, mis kunagise püha lehma ja kuldvasika, tasakaalus riigieelarve elik praeguse kantseliidi kohaselt „nominaalse tasakaalu” asemel lubab häbelikku rahulolu tunda struktuursest tasakaalust, et mitte öelda struktuurselt tasandatud eelarve ülejäägist.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht