Kelle keha?

OSKAR POLL, tätoveerimiskunstnik ja antropoloog

Oskar Poll

Mari-Liis_Egorov

Kõik sünnivad siia ilma puhta lõuendina, kuid paljud lahkuvad vähemal või rohkemal määral muudetud kehaga, olgu selleks siis lihtne kõrvarõngaauk, tätoveeritud käsi või midagi ekstreemsemat. Põhjuseid, miks läbi ajaloo on inimesed oma keha muutnud, on mitmeid, kuid tänapäeval võib ilmselt esile tuua nii esteetilise ilu kui ka oma keha üle transformatiivse protsessi kaudu kontrolli saavutamise. Muidugi ei saa väita, et oma keha omatakse täielikult, kuna see on suuresti mõjutatud seaduste ja poliitiliste regulatsioonidega, mis erinevad riigiti ja kultuuriti. Eriti hägustub piir seal, kust jookseb indiviidi õigus teha oma kehaga, mida ta soovib, ja mis on seadusega keelatud, kui vaadata seda küsimust ekstreemsemate modifikatsioonide vaatepunktist nagu näiteks keele poolitamine, silmade tätoveerimine, armistamine jne.

Probleem kerkis selgelt esile, kui kehamodifikatsiooni kunstnik Brendan McCarthy ehk Dr Evil  Ühendkuningriigis 2015. aasta detsembris vahistati, kuna ta oli kolmel kliendil läbi viinud keele poolitamise ning nibu ja kõrva eemaldamise protseduurid. McCarthyle mõisteti kehavigastuste tekitamise eest 40 kuu pikkune vanglakaristus, kuigi protseduurideks olid kliendid andnud kirjaliku nõusoleku.

Juhtum tõstatab küsimuse: kas meil on üldse võimalik rääkida isiku autonoomiast ja õigusest oma keha üle, kui otsused, mida oma kehaga teha tohib, on reguleeritud seadustega ning kehamodifikatsioonid on aktsepteeritud ainult selles ulatuses, mida kõnealuses kultuuris peetakse normikohaseks?

 

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht