Urmas Alling 4. I 1949 – 11. VII 2024
75aastaselt lahkus meie hulgast ruumi-ja mööblikujundaja ning sisearhitekt Urmas Alling. Tallinnas sündinud Urmas Alling oli klaasikunstnik Raimund Allingu ja tekstiilikunstnik Helga Allingu esimene laps. Tema õde on raamatugraafik Kersti Siitan. Urmasel on poeg Urmo ja tütar Maria ning kolm lapselast, kellest Johanna-Lisete jätkab vanaisa ametit.
Urmas Alling alustas kooliteed Vasalemma keskkoolis, jätkas Tallinna 27. kaheksaklassilises koolis ja Kose-Lükati metsakoolis. Tallinna Ehitusmehhaanika Tehnikumis sai Urmas arhitekt-tehniku hariduse ning 1976. aastal lõpetas ta Eesti Riikliku Kunstiinstituudi kunstnik-ruumikujundajana. Juba kõrgkooli ajal töötas Urmas õpingute kõrvalt, et toita noort peret. Ta oli aktiivne ehitusmalevlane ja alati rõõmsameelne seltskonnahing.
Õige pea pärast kõrgkooli lõppu, 1978. aastal valmis omal ajal arhitektuurilt ja sisekujunduse terviklikkuse poolest silma paistnud Kirovi-nimelise näidiskalurikolhoosi Narva mnt esindushoone ja kauplus (hilisem Westmani kaupluse hoone) koostöös arhitekt Ado Eigi ja sisearhitekt Ralf Fiskeriga. Aastal 1980 pälvis Urmas Alling koos kolleegidega Kristjan Raua preemia Kirovi-nimelise näidiskalurikolhoosi polikliiniku sisekujunduse eest. Olid ajad, mil seest ja väljast ühtse tervikuna kavandatud hoone oli erakordne nähtus. Inimeste elu ja ühiskonda püüti parandada parema keskkonna loomisega. Nii jätkas Alling õpetajate Väino Tamme ja Vello Asi suhtumist.
Aastatel 1984–1991 valmisid Eesti Maaehitusprojekti vastloodud sisearhitektuuri grupis Paide ja Põlva kultuurimaja interjööri- ja mööbliprojektid, ka Rapla kultuurimaja sisekujunduse projekt, mis jäi teostamata. Samal ajal projekteeris Alling hulgaliselt erilahendusega eramaju ja suvilaid.
Urmas Alling oli Eesti Sisearhitektide Liidu liige selle asutamisest (1990) saadik. 1991. aastal lõi ta oma sisearhitektuuribüroo. Muu töö kõrvalt tegutses Urmas Alling õppejõuna nii ERKIs, eraülikoolis Lex, Tallinna tehnikaülikooli Tartu kolledžis kui Euroülikoolis. Aastatel 1997–2000 tegi ta koostööd TV3 saadetega „Nurgakivi“ ja „Vaaderpass“.
Allingu hilisemate tööde hulka kuuluvad Vasalemma valla raamatukogu ja teabekeskus (1999), villa Kuressaares Lossi 16 (2003), Männiku talu arhitektuuri rekonstruktsioon, interjöör ja individuaalmööbel (2009), Ranna talu arhitektuuri rekonstruktsioon, interjöör ja individuaalmööbel (2012), villa Rauk arhitektuuri rekonstruktsioon, interjöör ja individuaalmööbel (2018).
Lahkunud on hea ning vaimukas sõber, hooliv isa ja vanaisa, kuldsete kätega mees. Urmas oli tulihingeline filatelist ja tema hea lauluhääl kõlas Artkoori ridades.
Head teed taevastel radadel!
Eesti Sisearhitektide Liit