Jaan Krossi auhind Rein Veidemannile

19. veebruaril, Jaan Krossi 104. sünniaastapäeval selgus temanimelise auhinna tänavune laureaat: tunnustuse pälvis Rein Veidemann raamatuga „Järjehoidja“ (EKSA, 2022). Teosesse on koondatud valik aastatel 2000–2022 perioodikas või kogumikes ilmunud arvustusi, loomingulisi portreid, pühenduskõnesid, ettekandeid ja järelehüüdeid.

Rein Veidemann 19. veebruaril Tallinna Kirjanike Maja musta laega saalis.

Kris Moor

„Kõigis etteastetes on saatnud mind hool, et eesti kirjakultuur ei katkeks. Sest see tähendaks ka meie rahvusena olemise lõppu,“ mõtiskleb Veidemann „Järjehoidja“ tutvustuses. „Nõnda teenib seegi kogumik järjel püsimist, taotledes olla sedasama, mis järjehoidja raamatus, kohas, kus lugemine pooleli jäi. Et seejärel jätkuda.“ Žürii hinnangul on „Järjehoidja“ „mahukas kriitikategu“ ning sobib käsiraamatuks iga eesti kirjanduse ja keelega seotud elujuhtumi puhul. Ühtlasi märgib žürii: „Pole ilmselt teist elavat arvustajat, kes oleks nii tundlikult ja omakasupüüdmatult otsinud eesti kirjanduses kõike, milles on annet, pühendumust, tööd ja tulemust.“

Jaan Krossi auhinnaga tõstetakse esile silmapaistev kirjanduslik saavutus, mis seostub Krossi loometegevusega ning mida iseloomustab nii eetiline kui ka esteetiline nõudlikkus. Auhind antakse viimase kolme aasta jooksul ilmunud teose eest. Selle esimene laureaat oli 2010. aastal Ain Kaalep, mullu tunnustati Katrin Lauri. Auhinda annab välja Eesti Kirjanike Liit. Žüriisse kuulusid Tiit Aleksejev, Toomas Haug, Janika Kronberg, Johanna Ross ja Jaan Undusk.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht