Kake Make lummuses

Leedu lastekirjanduse arengule ja populaarsusele on kaasa aidanud Vilniuse raamatumess, aasta parima raamatu väljavalimine ja usinad kirjastused.

TIINA KATTEL

Kui veel kümmekond aastat tagasi võis Leedus sageli kuulda kurtmist, et napib lastele kirjutajaid, siis enam seda muret pole: palju on uusi autoreid, kunstnikke, ei ole puudu ka kirjastajatest. Märgata on suurepäraste kirjanike ja kunstnike tandemite tekkimise tendentsi ning julgemaks on läinud autorid, kes kirjutavad ise nii teksti kui ka illustreerivad oma raamatud. Mõnestki viimase kümnendi lasteraamatust on saanud bestseller. Lastekirjandus on saavutanud Leedus kindla positsiooni.

Kindlasti on lastekirjanduse kvantitatiivsele ja kvalitatiivsele läbimurdele kaasa aidanud mitmesugused võistlused ning nüüdseks traditsiooniks kujunenud kirjandusauhinnad. Seda aitab 1999. aastast peale populariseerida ka rahvusvaheline Vilniuse raamatumess LITEXPO messikeskuses veebruari viimasel nädalavahetusel. Mess kestab neli päeva, tänavu 22. kuni 25. veebruarini. Külastajate arv on küündinud viimastel aastatel üle 60 000 ning raamatumess hõlmab üle 12 000 ruutmeetri. Osalevad kommerts-, aga ka ülikoolide ja muuseumide kirjastused, kultuuriorganisatsioonide esindused, saatkonnad jt. Igal aastal on messil palju väliskülalisi. Aset leiavad raamatuesitlused, kohtumised kirjanikega, diskussioonid jne. Lastekirjanduse tarvis on alati antud eraldi suur saal.

Raamatumessiga on seotud üks väga oluline kirjandusauhind – valitakse välja Leedu aasta raamat. Algust tehti sellega 2005. aastal ning seda korraldavad Leedu rahvusringhääling, kultuuriministeerium ja Martynas Mažvydase nimeline rahvusraamatukogu. Konkursil osalevad autorid ja raamatud kuulutatakse välja sügisel (eelmise aasta 1. septembrist kuni sama aasta 31. augustini ilmunud Leedu autorite algupärandid) ning seejärel saavad kõik soovijad oma lemmikule internetis hääle anda. Tavaliselt on igas kategoorias viis kandidaati. Kategooriaid oli algul kolm: parim lasteraamat, teismeliste ja täiskasvanute raamat. 2012. aastal lisandus neljaski kategooria – parim luuleraamat.

Kirjanik Lina Žutautė eelmisel aastal Vilniuse raamatumessil koos oma tegelaskujude Segaduse Päkapiku ja Kake Makega.

Roma Kišūnaitė

Nii raamatumess kui ka parima raamatu konkurss on aidanud kaasa leedu lastekirjanduse arengule ja populaarsuse kasvule. MTÜ Laikas Skaityti (Aeg Lugeda) juhataja Rūta Elijošaitytė-Kaikarė sõnul on Leedus viimastel aastatel lasteraamatuid aina rohkem välja antud, kusjuures on kasvanud žanriline mitmekülgsus ja algupärandite osakaal. Võime rääkida lausa lastekirjanduse plahvatusest.

Nende aastate jooksul on õnnestunud rohkem kui kord, lausa kolmel korral (2008, 2009 ja 2012) võita aasta parima lasteraamatu tiitel vaid ühel autoril. See autor on Kęstutis Kasparavičius (sünd 1954), vaieldamatult praeguse leedu lastekirjanduse üks kõige tuntumaid, tunnustatumaid ja armastatumaid autoreid. Kasparavičius on Leedu kunstiinstituudi haridusega kunstnik, tuntud illustraator. Tema esimene ise kirjutatud ja illustreeritud lasteraamat ilmus 2005. aastal, nüüdseks on ta raamatuid tõlgitud 27 keelde. Tänu omanäolistele illustratsioonidele ning alati väikese vimkaga fantaasiaküllaselt jutustatud lugudele, kust leiab oma tera nii väike kui ka suur lugeja, on temast saamas leedu lastekirjanduse visiitkaart välismaal.

Maxima tellis Kęstutis Kasparavičiuse raamatu tõlke 2009. aastal oma Eesti töötajate laste jõulukingiks.

Eesti keeles on kahjuks ilmunud vaid üks Kasparavičiuse raamat, Mihkel Looduse tõlgitud „Valge elevant. Kaugete maade lood“ („Baltasis dramblys: tolimų kraštų istorijos“). Õigupoolest on tegu tellimustööga: Maxima tellis selle tõlke 2009. aastal oma Eesti töötajate laste jõulukingiks. Raamatu tiraaž oli vaid 370 eksemplari ning poodidesse see raamat üldse ei jõudnudki – sellest on kahju. Märtsikuus esindab Londoni raamatumessil leedu lastekirjandust just Kęstutis Kasparavičius, kes esineb koos eesti kirjaniku Piret Raua ja läti kirjaniku Rūta Briedega seminaril „Kirjutavad kunstnikud“.

Evelina Daciūtė „Elevandid läksid külla“

Leedu aasta raamatu tänavuste kandidaatide hulgast toon esile Evelina Daciūtė (sünd 1975), ühe märkimisväärsema praeguse leedu lastekirjanduse autori kuuest raamatust kaks: „Drambliai ėjo į svečius“ ehk „Elevandid läksid külla“ ja „Laimė yra lapė“ ehk „Õnn on rebane“. Mõlemad on suunatud väiksematele lugejatele ning paistavad silma ka illustratsioonide poolest. Kümneliikmelise elevandipere loo on piltidega kaunistanud Inga Dagilė ning südamliku loo poisi Povilase ning rebase sõprusest on illustreerinud Aušra Kiudulaitė.

Evelina Daciūtė „Õnn on rebane“

Daciūtė raamatuid välja andev kirjastus Tikra Knyga on teinud tõsist turundustööd: „Õnn on rebane“ jõuab peagi kuue riigi väikeste lugejateni. Eriti uhked on kirjastajad selle üle, et möödunud aasta Vilniuse raamatumessil võlus see raamat ära Suurbritannia kirjastuse Thames&Hudson esindajad ning märtsis esitletakse raamatu ingliskeelset tõlget Londoni raamatumessil. „Õnn on rebane“ on ületanud ka žanripiirid: see jõudis eelmisel aastal Vilniuse kammerteatris lavalaudadele.

Lõpetuseks mõni sõna bestselleritest viimaste aastate Leedu lasteraamatute seas, Lina Žutautė raamatutest, kus räägitakse väikese, natuke ulaka tüdruku Kake Make tegemistest. Mõistagi on tegu hüüdnimega, tüdrukutirtsu õige nimi on hoopiski Kornelia. Nime Kake Make mõtles välja autori kolmeaastane poeg Karolis, kellele emal tuli igal õhtul unejuttu rääkida ning nii sündiski tüdruk, kelle tegemistest oleks põnev kuulda ka poisil. Mõni lugu kukkus nii hästi välja, et ema pani need kirja ja ka joonistas üles. Lina Žutautė (sünd 1973) on samuti kunstnikuharidusega ning illustreerib kõik oma raamatud ise. Autor ütleb, et prototüüpi tal polnud, kuid Kake Make kaubamärgiks saanud ruudulised püksid on täpselt sellised, nagu olid kirjaniku enda lemmikpüksid lapsepõlves.

Leedulastel on unistus luua meie Lottemaa eeskujul Kake Make maa.

Nüüdseks on Leedus ilmunud seitse Kake Make lugu ning Kake Make ise on ametlik kaubamärk, mis kuulub kirjastusele Alma Littera. Lasteraamatutest on kasvanud välja omamoodi tööstusharu: kõik on Kake Make, olgu see šokolaad, hambapasta, šampoon, kiirpuder, pidžaama või mis tahes, sealhulgas teatrietendused, telesaated, arvuti- ja mobiilimängud jne. Möödunud aastal Vilniuse raamatumessil autori ja kirjastuse esindajatega rääkides selgus, et neil on ka suur unistus – luua Leedus meie Lottemaa eeskujul Kake Make maa. Kuigi võiks arvata, et selle tegelase turunduses ei ole enam kuhugi edasi minna, siis pisut enne jõule Vilniust külastades suutis Kake Make taas üllatada: Maxima keti poodides oli suur kleepsukogumise kampaania, kus tasuks raamatute tegelaskujudega kaunistatud klaasid. Kuhu sa ka pilgu Leedus pöörad, kõikjalt vaatab vastu Kake Make.

Autori enese arvates on Kake Make populaarsuse põhjuseks lihtsalt see, et raamatud ilmusid õigel ajal. Seitse aastat tagasi oli Leedus selliseid pildiraamatuid vähe. Samuti oli sarja esimene raamat, kus peatähelepanu all on koristamine, teema poolest väikeste lastega peredes aktuaalne. Autor ütles, et ta üritab kirjutada ja joonistada nii, et Kake Make maailma tunneks omana ära iga lugeja, nii laps kui ka täiskasvanu.

Ka väikesed Eesti lugejad saavad Kake Makega tutvust teha, sest eesti keeles on ilmunud neli raamatut: kolm nuputamis- ja värvimisraamatut ning üks Kake Make entsüklopeediatest (minu tõlkes kirjastuses Pegasus). 2016. aastal valiti „Kake Make ja põgenenud kõrvad“ Eestis 14 parima hea lasteraamatu nimekirja.

Mis muud kui taas Vilniuse raamatumessile uute leedu lasteraamatutega tutvuma, et need siis ka Eestimaa väikeste lugejateni tuua!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht