Dr Solovei fantaasiamaailm või Vene reaalsus?

Kelle asju Solovei ajab ja miks tal lubatakse Vene ladvikus toimuvat omal viisil kirjeldada, on küsimus, millega selge mõistuse toel on raske midagi peale hakata.

ÜLO MATTHEUS

Valeri Solovei ehk doktor Solovei, nagu teda lugupidavalt kutsutakse, on üks allikatest, kes lahkelt räägib Kremli telgi­tagustest ja seal toimuvast võimuvõitlusest. Mitmes teadusasutuses töötanud ja professori ametit pidanud ajalookandidaat tegutseb praegu vabakutseline politoloogi ja juutuuberina. Tal on oma kanal Youtube’is, kuid ta on väga sage külaline ka Ukraina ja Vene meedia­tegelaste jututubades. Solovei puhul võib kõnelda omaette fenomenist – see on mees, kellel on lubatud spekuleerida ja vabalt rääkida millest iganes, ilma et temaga midagi juhtuks, hoolimata elukohast Moskvas otse FSB käeulatuses.

Ta pole taganenud väitest, et Putin on surnud ja tema asemel valitseb riiki tema teisik Jevgeni Vassilitš, keskpäraste võimetega Valgevene päritolu tegelane, kes on endise FSB juhi Nikolai Patruševi kontrolli all olev marionett. Veelgi enam, Solovei arvates oli kadunud originaal-Putin riigireetur, kes selle nimel, et pälvida Ukraina-vastases sõjas Hiina toetus, sõlmis Venemaale ülimalt ebasoodsa ja riigi huve kahjustava lepingu, millega antakse tohutu territoorium Siberis alates 2025. aastast Hiina kontrolli alla.

Solovei ise ütleb, et tal on mõjuvõimsad toetajad, ja see on üks neid väiteid, mis näib loogiline või usutav. Mingi kaitse tal on, sest muul juhul ei saaks ta rääkida kõike seda, mida ta räägib. Ta on ka vihjanud, et kuulub ülimalt mõjuvõimsasse vabamüürlaste organisatsiooni, millest ta teadagi rohkem rääkida ei saa. Sageli kõneleb ta mingist grupeeringust, mida ta esindab ja mille eesmärk on viia Venemaal läbi demokraatlikke muudatusi. Samal ajal on teada, mis on juhtunud Venemaal kõigi teiste tuntud tegelastega, kes on endale selliseid eesmärke seadnud. Vaid üks kord on Solovei kodus toimund läbiotsimine, kuid sedagi seoses vaenu õhutamise süüdistusega kanali General SVR vastu, milles Solovei kuulati üle tunnistajana. General SVR on teatavasti see kanal, mis 26. oktoobril 2023 tuli välja teatega Putini surmast.

Soloveilt võib pärida mida iganes Kremli siseasjadest või Venemaa poliitilistest intriigidest ja pea alati on Soloveil vastus olemas. Seejuures märgib ta enamasti ka ära, et see, millest ta räägib, tugineb tema Kremli siseringi allikatele. On pakutud, et suur või koguni suurem osa Solovei öeldust vastab tõele, kuid meedia tähelepanu köidab ta paraku just sellega, mille tõepärasus on enam kui kahtlane. On võimalik, et Solovei taga seisab üks või teine võimu juures olev grupeering ja tema tegevus on üks neist vahendeist, kuidas see grupeering soovib oma poliitilisi eesmärke teostada.

Solovei on pajatanud näiteks maailma ähvardanud tuumaohust Ukraina 2023. aasta vasturünnaku ajal, kui Putin olnud nii ärevil, et oli valmis tuumanuppu vajutama. Kuigi Solovei on siin võtnud justkui hoiataja rolli, võib seda käsitleda osana Vene tuumašantaažist. Lisaks on Solovei rääkinud Venemaa planeeritavatest hübriidrünnakutest nii Balti riikides kui ka mujal Euroopas, mis samuti esindab Venemaa tüüpilist hirmutamispoliitikat.

Tõsi, seoses teisikuteooriaga on ta hakanud kõnelema sellest, et Vene tuumašantaaž enam ei toimi, sest kui originaal-Putini puhul kardeti, et üdini haige mees (Solovei väitel) võib meeleheitest tõesti tuumanuppu vajutada, siis teisiku puhul pole põhjust seda karta, sest tolle kontrollile ei allu tegelikult midagi. Asjaolu, et Putinit pole vaja enam karta seletavat ka seda, miks lääs on lõpuks lubanud kasutada oma relvi Vene territooriumil paiknevate sõjaliste objektide ründamiseks. Nagu on ilmnenud, on Venemaa reaktsioon seejuures enam kui tagasihoidlik ja ähvardust tuumanupule vajutada pole kosta olnud.

Kremli võimuvangerdustest

Kui meenutada Solovei varasemaid ennustusi, siis Solovei ennustuse võtmetegelane oli jõustruktuuride hall kardinal Nikolai Patrušev, kes Solovei väitel soovis vangerdada järgmiseks peaministriks oma poja Dmitri Patruševi. Edasi nägi stsenaarium ette, et Putin (täpsemini, tema teisik) kas astub tagasi või kõrvaldatakse ja Dmitri Patruševist saab esmalt presidendi kohusetäitja, nagu Venemaa konstitutsioon ette näeb, ja pärast erakorralisi valimisi president.

See stsenaarium teatavasti ei täitunud. Solovei sõnul saavutati selles osas kompromiss Kremli kahe grupeeringu ehk Kremli nn kahe torni vahel. Nende grupeeringute peajõud on Solovei väitel ühelt poolt Nikolai Patrušev ja teiselt poolt Sergei Tšemezov,1 kellel on Solovei hinnangul rohkemgi mõjuvõimu kui Patruševil, mõlemal on FSB taust. Kuna Solovei kinnitusel soovis Patrušev, et uueks peaministriks oleks saanud tema poeg, ja Tšemezov tahtis, et selleks saanuks tööstus- ja kaubandusminister Deniss Manturov. Sõlmiti kokkulepe, millega ametisse jäi peaminister Mihhail Mišustin ning tema esimeseks asetäitjaks määrati Deniss Manturov ning asetäitjaks2 senine põllumajandusminister Dmitri Patrušev. Tema jaoks oli see suur hüpe võimuredelil, mida võib tõlgendada ka ettevalmistava sammuna teel peaministri ametipostile. Kuid see kehtib ka Manturovi kohta. Solovei väitel ongi Manturov (ja tema taga seisev Tšemezov) see, kes valitsuskabinetti nüüdsest tegelikult juhib, ja mitte Mišustin.

Vana Patrušev täidab Solovei kinnitusel Putini nõunikuna sedasama rolli, mis tal oli ka varem, kureerides Venemaa julgeolekustruktuure. Solovei hinnangul ei muutunud tema staatuses midagi ja uue ametiposti valis ta endale ise. Senise kaitseministri Sergei Šoigu nimetamist Patruševi asemel julgeolekunõukogu3 sekretäriks olevat Patrušev tõlgendanud kui head nalja. Selline huumor nimelt meeldivatki Patruševile. Solovei sõnul on uus amet Šoigu jaoks puhas formaalsus ja mingit Patruševiga võrreldavat võimu tal sel ametipostil ei ole. Ka olevat Šoigu jaoks üleüldse suur vedamine, kui ta selle aasta lõpuni elus püsib.

Solovei kinnitusel ei saa kaks klanni omavahel sugugi läbi ja ta ei välista, et edasise konfrontatsiooni käigus hakkab lendama päid ja valatakse verd, ning mitte ainult kujundlikus mõttes. Ühes viimastest Youtube’i postitustest4 kinnitab Solovei, et hiljemalt sügiseks toimub võimu uus konfigureerimine, kus Kremli ühele grupeeringule jääb määrata uus president ja teisele peaminister. Samas avaldab Solovei kahtlust, et presidendiks võiks saada just Dmitri Patrušev.

Et saavutada kahe Kremli grupeeringu vahel võimu tasakaal, selleks sisustakse uue rolliga Venemaa riiginõukogu5, mis muutub läbirääkimiste ja kokkulepete sõlmimise kohaks ja kuhu platseerub senine nn poliitbüroo, kes tegelikult riiki juhib. Putini endise ihukaitsja Aleksei Djumini ületoomine Tuula kuberneri ametist Putini lähikonda tema abina ja tema nimetamine täiendavalt riiginõukogu sekretäriks võib Solovei arvates olla üks neist sammudest. Djuminil olevat hea läbisaamine nii Patruševi kui ka Tšemezoviga, kuid eriti just viimasega.

Prigožini vari

Mis toimub Venemaa kaitseministeeriumis ja miks arreteeritakse kindraleid, seda vastust ei leia kindlasti ainult ratsionaalsete arutluste kaudu. On väidetud, et rakendatud meetmete taga on massiline korruptsioon, kuid samal ajal on korruptsioon just see instrument, millega Venemaal võimu teostatakse ja inimesi juhitakse. Kuna kõik ametnikud varastavad või võtavad altkäemaksu, on võimalik inimesi hirmu all hoida ja ebalojaalsuse korral vastutusele võtta. Solovei sõnul on vahistamiste taga hirm sõjalise riigipöörde ees, mis Jevgeni Prigožini eestvedamisel oleks aasta tagasi peaaegu teoks saanud. Korruptsioonisüüdistused kaitseministeeriumi ametnike ja kõrgete sõjaväejuhtide vastu on vaid ettekääne, et mis tahes vastupanu sõjaväe juhtkonnas maha suruda.

Gulagu.net asutaja ja inimõiguslane Vladimir Osetškin näeb süüdistuste põhjust selles, et Aafrikas eraarmee Wagneri teenitud tulu ei liikunud pärast Prigožini surma ja Wagneri ülevõtmist kaitseministeeriumi poolt mitte riigieelarvesse, vaid kaitseminister Sergei Šoiguga seotud äritegevustesse või otse tema ja ta juhitud klanni taskusse. Lisaks edastati selle äritegevuse käigus äripartneritele hulgaliselt kaitseministeeriumi tundlikke dokumente, mis oleks tegelikult pidanuksid olema kaitstud riigisaladusega, millest tulenes ka riigireetmise süüdistas kaitseministri asetäitja Timur Ivanovi vastu.6 Miks nimetati kaitseministriks Šoigu asemel Andrei Beloussov, selle taga on Osetškini arvates Putini tütar Katerina Tihhonova, üks Venemaa miljardäre, kellel on Beloussoviga tihedad sidemed.

Solovei arvates ei tähenda Beloussovi nimetamine kaitseministriks kindlasti seda, et Venemaa valmistub pikaajaliseks sõjaks, nagu paljud lääne eksperdid seda on tõlgendanud, pigem ollakse valmis kiiresti vaherahu sõlmima, kui tingimused selleks sobivad. Küll on Solovei väitel vaja parandada sõjategevuseks vajalike ressursside kasutamise efektiivsust ja viia kaitseministeeriumis läbi audit, milleks Beloussov hästi sobib. Veel rõhutab Solovei, et Beloussov ei kuulu kummassegi võimugrupeeringusse ja tal puudub tegelik võim.7

Putin on riigireetur!

Kui uskuda Soloveid, siis sõlmis Putin 2022. aasta veebruaris vahetult enne Pekingi taliolümpiamänge Hiina liidri Xi Jinpingiga salajase lepingu, mille kohaselt Venemaa toetamise eest antakse Hiinale 49 aastaks rendile tohutu territoorium Siberis õigusega töödelda selles piirkonnas olevaid loodusressursse ja nimetada ametisse oma administratsioon, mis Solovei väitel tähendab, et see piirkond läheb niisama hästi kui Venemaa kontrolli alt välja. Leping peaks Solovei sõnul jõustuma 1. jaanuaril 2025. Solovei väitel kahjustab see leping tohutult Venemaa rahvuslikke huve, kuna ära antakse territoorium, mille kogupindala on võrreldav Ukrainaga, millest tulenevalt hindab Solovei seda tegu kui riigireetmist.8

Samal ajal Solovei paljastustega (algselt möödunud aasta oktoobris, kui lepingu väidetavast sõlmimisest oli möödunud poolteist aastat), ilmus meediasse ka uudis, et Vene riigi kontserni kuuluv grupp Новый Сухопутный Зерновой Коридор, millel on Siberis ja Kaug-Idas 32 miljonit hektarit põllumaad, on sõlminud lepingu Hiina riigikorporatsiooniga China Chengtong. Leping hõlmab 12 aasta jooksul 70 miljoni tonni Venemaa teravilja eksporti Hiinasse. Uudisega tuli algselt välja The Moscow Times ja sellest tegi põhjaliku ülevaate ka Ukraina uudis­kanal УНІАН.9

Neis sõna võtvad analüütikud kahtlevad niisuguse lepingu reaalsuses, sest kontsernil puuduvat võimekus sellises mahus ja vajaliku kvaliteediga vilja Siberis toota ja eksportida, mis tähendab, et leping on vaid kattevari millelegi muule. Kuna Solovei viitab kokkuleppele, mis olevat sõlmitud Putini poolt veebruaris 2022, kuid nn viljalepe kirjutati alla Putini visiidi ajal Pekingisse oktoobris 2023, enam kui nädal enne teadet Putini väidetavast surmast kanali General SVR ja Solovei poolt, on raske hinnata, kas kõne all on sama tehing, kuivõrd usaldusväärseid allikaid selle kohta on vähe.

Kuna see teema ei leidnud möödunud aasta oktoobris suurt kõlapinda, võttis Solovei selle seoses Putini tänavu mais toimunud Hiina-visiidiga uuesti üles, lisades nüüd juba ka riigireetmise värvika süüdistuse. Solovei väitel oli põhjus, miks Xi Jinping oli nõus Putini teisikuga Pekingis kohtuma, soov jõuda selgusele, kas teisik (Xi Jinping olevat sellest teadlik) on valmis 2022. aasta veebruaris Putini sõlmitud ja 2025. aastal jõustuvat lepingut ka täitma. Väidetavalt on Kreml palunud selle lepingu tähtaegade edasilükkamist, et vältida võimalikku skandaali Venemaal.

Putini nn teisiku külaskäiku Pekingisse hindas Solovei kui vasalli alandavat visiiti peremehe juurde, kes vaatab Kremli valitsejale ülalt alla. Ühtegi olulist lepingut selle visiidi käigus Solovei väitel ei sõlmitud. See olnud ka põhjus, miks ei osalenud ei Tšemezov ega Patrušev, sest see oleks alandanud ka neid. Solovei ei hoia kokku ei sõnu ega väljendeid, millega ta Putini ja delegatsiooni alandusi kirjeldab. Putini teisikusse suhtutud kui haletsusväärsesse marionetti, kes oli oma saatjate valvsa kontrolli all, et ta ei tuleks välja mõne idiootsusega, sest teisiku vaimsed võimed olevat väga piiratud.

Mis puudutab Vene delegatsiooni alandusi, siis osa delegatsioonist, sh julgeolekunõukogu vastne sekretär Sergei Šoigu, ei saanud väidetavalt käia isegi mitte WCs, sest delegatsioonile antud ligipääsuluba ei võimaldanud neil väljuda turvatsoonist, kus WCsid ei olnud. Šoigud polevat lastud ka nõupidamissaali, mis kõneleb tema tähtsusetusest hiinlaste silmis.10 Kõige alandavam selle visiidi juures olnud aga see, et Xi Jinping patsutanud Putinit üleolevalt põsele, nagu väidab Solovei intervjuus Julija Latõninale, selle alanduse kirjeldamisest silmanähtavalt rõõmu tundes.

Kelle asju Solovei ajab ja miks tal luba­takse Vene riigipead sellisel viisil kirjeldada, on üks neid Vene kurioosumeid, millega ainuüksi loogika ja selge mõistusega on raske midagi peale hakata. See on küsimus, millele vastuse leidmine ilmselt väärib mõnda mainekat aja­kirjanduspreemiat. Jääb üle vaid oodata, milline on Vene võimu paigutus sügisel, juhul kui see tõesti peaks muutuma ja mida Solovei siis selle peale kostab.

1 Sergei Tšemezov – Vene poliitik ja miljardär, FSB kindralpolkovnik, Ühtse Venemaa juhatuse liige, korporatsiooni Rosteh peadirektor.

2 Vene peaministril on üks esimene asetäitja ja üheksa asetäitjat.

3 Vene Föderatsiooni julgeolekunõukogu – julgeolekuküsimustega tegelev nõuandev organ, esimees Venemaa president Vladimir Putin, aseesimees Dmitri Medvedev ja sekretär Sergei Šoigu.

4 „Новая власть // Почему Запад разрешил удары по России // Возвращение Пригожина. Что происходит. 126.“ Kanal Валерий Соловей, Youtube 3. VI 2024. https://www.youtube.com/watch?v=QuGzw49NQsg&ab_channel= ВалерийСоловей

5 Vene Föderatsiooni riiginõukogu – Venemaa avalikku poliitikat koordineeriv nõuandev organ, esimees Venemaa president Vladimir Putin, sekretär Aleksei Djumin.

6 „ОСЄЧКІН: ви здивуєтеся ЧОМУ РЕАЛЬНО прибрали Шойгу! План Патрушева, нова посада – це компроміс!Телеканал Прямий, Youtube 13.05.2024 https://www.youtube.com/watch?v=u9F9OSAJG3E

7 „Валерий Соловей. Кремль важнее Грозного и Харькова. Отставка Патрушева. Кадыров и Алаутдинов.“ Kanal Yulia Latynina, Youtube 17.05.2024 https://www.youtube.com/watch?v=xU92nXWrGY0&t=350s

8 „Валерий Дм. Соловей. Третья Мировая. Путин сдал Китаю пол-Сибири Патрушев исполняет 80% обязанностей.“ Kanal Yulia Latynina, Youtube 18. X 2023. https://www.youtube.com/live/u7emk03917o

9 „Россия предложила 32 миллиона гектаров Сибири под зерно для Китая.“ The Moscow Times 20. X 2023. https://www.moscowtimes.ru/2023/10/20/rossiya-predlozhila-32-milliona-gektarov-sibiri-pod-zerno-dlya-kitaya-a110708

Россиянам это не покажут! Путин отдал Сибирь Китаю: детали могут шокировать.“ УНІАН, Youtube 23. X 2023. https://www.youtube.com/watch?v=rlg6ze7SLMk&t=192s&ab_channel=%D0%A3%D0%9D%D0%86%D0%90%D0%9D

10 „Национальная измена // Ярлык на княжение // Гибель „иранского мясника“. Что происходит. Вып.124.“ Kanal Валерий Соловей, Youtube 20. V 2024. https://www.youtube.com/watch?v=moem3CxuxFA

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht