Helju Kaal 6. III 1930 – 19. I 2023

19. jaanuaril 2023 jõudis lõpule Emakeele Seltsi kauaaegse raudvara Helju Kaalu elutee. Juuripidi räpinlane, pühendas ta oma elust seltsile ning emakeelele üle poole sajandi. Alates 1958. aastast, kui temast sai seltsi töötaja, jätkus teda täitma paljusid ja mitmesuguseid ülesandeid, sageli koos Heino Ahvenaga nagu paarisrakendis. Pikemat aega oli ta seotud murdekeele kogumisega, juhendades korrespondentide tegevust ning koordineerides iga-aastaste murdevõistluste läbiviimist. Need ajamahukad hoogtööd hõlmasid võistluste ettevalmistamist, üleskutsete kirjutamist, küsitluskavade levitamist, hulgalisi kirjavahetusi, nagu ka võistlustööde vastu- ja arvelevõttu. Ent need tähendasid ühtlasi oodatud kohtumisi vanade tuttavate, murdekogujatega, olgu Pöides või Kihnus, Kuusalus, Iisakus või sageli ka Tallinnas. Elavast murdekeelest ja ärksast murderahvast ammutas ta nii rõõmu kui ka energiat. Niisama töömahukad ja rõõmu pakkuvad olid keelepäevad, mida korraldati kümnetes koolides üle Eesti. Pole siis imestada, et igaüks, kel oli vähegi pistmist Emakeele Seltsiga, puutus kokku ka Helju Kaaluga.

Mingis mõttes on seltsi kontor, Helju Kaalu endine töötuba, olnud Eesti keele-elu üks keskseid kohti, olgugi selts oma liikmete näol hajali üle maa. Keeleinstituudi rahvaga tegutses ta sama katuse all ühiseid murdekogusid hooldades, ent väga tihedalt oli ta seotud ka ülikooliinimestega, olgu tegu ettekandekoosolekute, keelepäevade või seltsi väljaannetega.

Helju Kaalu järjepidevaks hooleks olid keeleliste bibliograafiate koostamine ja seltsi raamatukogu korrashoid. Ta hoidis silma peal lisandunud teostel ja korraldas väljaannete vahetust. Vajaduse korral oli ta filoloogi ja murdetundjana abiks nii käsikirjade trükiks ettevalmistamisel kui ka toimetamisel. Koos Mari Musta ja Eevi Rossiga toimetas ta trükki korrespondentide kogumikud „Kuiss vanal Võromaal eleti“ (2005), „Ennemustitsel Mulgimaal“ (2008) ja „Minevikupärandit Häädemeestelt“ (2012). Kõiki oma mitmesuguseid üles­andeid täitis ta suure hoole ja armastusega. Helju Kaalu enesestmõistetava kohalolu, abivalmiduse ja sõbralikkuse tõttu pidasid teda seltsi liikmed ja külalisedki seltsi tõeliseks perenaiseks.

Helju Kaalu pühendunud tööd eesti keele heaks on tunnustanud haridus­ministeerium, president Toomas Hendrik Ilveselt sai ta Valgetähe V klassi teenemärgi (2008). Emakeele Seltsi auliige oli ta 2010. aastast alates.

Mälestame teenekat kolleegi ja sümpaatset inimest ning avaldame sügavat kaastunnet tema omastele.

Helju Kaalu ärasaatmine Tartu krematooriumi suures saalis laupäeval, 28. jaanuaril kell 11.

Emakeele Selts

Eesti Keele Instituut

Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut

Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituut

Tallinna Teadlaste Maja

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht