HOP galeriis avatakse Mart Talvari näitus “Tsentrist väljas”

Mart Talvar
TSENTRIST VÄLJAS
22.03.-16.04.2024

Reedel, 22. märtsil kell 18.00 avab ehtekunstnik Mart Talvar HOP galeriis oma esimese isiknäituse Tsentrist väljas. Näituse teema hakkas kunstniku jaoks lahti rulluma Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti õppes ning on tänaseni jätkuv protsess. Trugimisel liikus töötlemisel olev objekt ootamatult tsentrist välja, mille tulemuseks oli unikaalne ese. Kunstnikku hakkas huvitama, mis peitub kogemuse taga, mida võime tõlgendada ebaõnnestumisena.

Galeriis kohtuvad vase trugimise ning portselani valamise tehnikad, mida kunstnik on nimetanud olemuslikult teineteise vastanditeks. Trugitud teosed viitavad tsentrist välja liikumisele, kui võimalusele, kus saame redefineerida tsentris olemise, sellest väljumise, ebaõnnestumise ja tasakaalu mõisteid. Portselanist esemed näitavad trugitud objektilt üle kandunud töötlusjälgede transformatsiooni, mis on põletuse käigus oluliselt väiksemaks kahanenud.

Mart Talvari näitus kajastab dialoogi vase ning portselani materjalide vahel, mida saab mõtestada lähtudes materjali empaatia meetodist. Tegu on disainimeetodiga, mis tuleneb empaatilise disaini ning suhestuva esteetika (relational aesthetics) põhimõtetest. Termini suhestuv esteetika lõi aastal 1996 kunstikriitik ja kuraator Nicolas Bourriaud. Näituse kontseptsioon võrdleb kunstimaterjalide füüsilisi omadusi inimlike iseloomu omadustega. Teooria peab olulisimaks kunstis inimsuhete kvaliteeti. Tähtsad on interaktsioonide tegelikkus, inimlik koostöö ning sotsiaalne kontekst. Materjali empaatia meetod võimaldab anda sümboolset tähendust materjalide omavahelisele ”dialoogile”. See hägustab piire avaliku ruumi ja sotsiaalse konteksti vahel ning annab vaatajale rikkalikult ruumi isiklikeks tõlgendusteks.

Mart Talvar on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti bakalaureuseõppe aastal 2022. Samal aastal pälvis ta Noore tarbekunstniku- ning Galerii Marzee 36. rahvusvahelise lõputööde preemiad. 2017-2024 vahemikus on ta osalenud rahvusvahelistel grupinäitustel Eestis, Poolas, Hispaanias, Saksamaal, Hollandis ja Veneetsias. Lisaks on ta osalenud rahvusavhelises residentuuris Belgias, osa võtnud erialastest projektidest Šveitsis ja Saksamaal.

Kuraator: Liisi Kõuhkna
Graafiline disain:  Cristopher Siniväli
Tehniline tugi: Valge Kuup Stuudio
Toetajad: Eesti Kunstiakadeemia, Kultuurkapital, Shroomwell OÜ, Põhjala Brewing AS, Tuulmet Holding OÜ

Näituseid HOP galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium ja Liviko AS.

Hobusepea 2, 10133 Tallinn
N–T 11.00–18.00
hopgalerii.ee

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht