Neljateistkümnes Hullunud Tartu festival tõstab esiplaanile kultuuri rolli keerulistel aegadel

Tartus toimub 9.-11. novembrini taas kirjandust, muusikat ja kujutavat kunsti ühendav festival “Hullunud Tartu”, mis kannab tänavu alapealkirja “Eesliin” ning kus astuvad üles ukraina, soome ja läti kirjanikud, muusikud ja kunstnikud. Teemavalikuga juhitakse tähelepanu vajadusele avaldada järjepidevat toetust Ukrainale ning sellele, kui oluline on piiriäärsete riikide omavaheline suhtlus ja koostöö kultuurivaldkonnas. Eesliini mõistetakse festivali teemana ka laiemas ja kujundlikumas tähenduses. Selle sõna sagedast
kasutust – mille üle nii mõnelgi puhul ka muiati – oli muuhulgas märgata ka pandeemia puhkedes, mil mõiste “eesliinitöötaja” leidis meedias kasutust nii meedikutele osutavana kui ka üldisemalt vältimatus inimkontaktis töötavate inimeste kohta, Hullunud Tartu viib “eesliini” kujundliku tähendusvälja üle kultuurile, rõhutades kultuuri ja loojate tihti alahinnatud rolli maailma ja inimeksistentsi mõtestamisel, eriti keerulistel aegadel. Kirjanik, kunstnik või muusik tegutseb eesliinil selle sõna vaimses tähenduses, seda ka siis, kui tema looming ei ole otseselt “sotsiaalne” selle mõiste kitsamas tähenduses. Neljateistkümnes Hullunud Tartu teeb selle vaimse eesliini nähtavamaks, seda festivalile omases nihkeid ja ootamatuid seoseid hõlmavas võtmes.

Festivali põhiprogramm toimub sedapuhku Aparaaditehases Armastuse saalis, südmusi jagub aga mujalegi. Hullunud Tartule annab hoo sisse 9. novembril Urve kohvikus aset leidev kirjanduslik maskiball, mis pakub võimalust meisterdada endale kohapeal ballisaalis kirjanikumask. Reedel, 10. novembril kell 17.00 algab festivali põhiprogramm Armastuse saalis, kus avatakse Tiia Johannsoni, Kristel Mägedi ning Ago Teedemaa loomingust koosnev näitus ning seejärel esitletakse läti luuletaja ja tõlkija Guntars Godinšii koostatud lätikeelset raamatut sürrealismist Eestis. Õhtu jätkub sõnaliste ja muusikaliste esinemistega, üles astuvad Siim Lill, Riste Sofie Käär, Berit Kaschan, Asko Künnap ja Heikki Kalle, fs, Urmas Vadi ning Kasper Salonen (Soome) ja Masi Hukari (Soome). Hilisõhtul on kõik huvilised oodatud järelpeole Tartu Kirjanduse Maja kultuuriklubisse Salong, järelpeo programm hõlmab ka etteasteid vaba lava formaadis.

Laupäeval, 11. novembril algab programm juba keskpäeval – Armastuse saalis toimub eksperimentaalkirjanduse konverents “Koogel-moogelis. Kaspar Jassa 50”, kus esinevad Janek Kraavi, Erkki Luuk, Marko Kompus, Siim Lill, Berk Vaher, Sven Vabar, Paavo Matsin ning Jaan Malin. Õhtul astuvad sealsamas üles Murca, Jaan Malin ja Kristjan Kannukene, Harly Kirspuu, Toomas Kiho, Teele Lember ja Joonas Veelmaa, Kirsi-Marja Moberg (Soome), Monika Mattiesen ja Kristjan Kannukene ning Sophia Lenartovych (Ukraina). Festival lõpeb kultuuriklubis Salong ansambli Kaks siga lendavad Päikese poole eksklusiivkontserdi, vaba lava ja peoga.

Täpsema ajakavaga saab tutvuda festivali Facebooki-lehel ning Tartu ja Lõuna-Eesti Kultuuriaknas.

2010. aastal kirjanik Jaan Malini algatusel sündinud Hullunud Tartu on otsingulise ja intensiivse programmiga valdkondadeülene festival, mis on kujunenud üheks Tartu kui UNESCO kirjanduslinna peasündmustest. Lisaks tihedale  Festivali toetavad Tartu linn ja Eesti Kultuurkapital.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht