In memoriam Leev Kuum 15. IV 1930 – 27. II 2024

Lahkunud on Eesti Konjunktuuriinstituudis pikka aega juhtivteadurina töötanud majandusteadlane Leev Kuum.

Leev Kuum õppis 1963–1966 aspirantuuris Moskva Plehhanovi-nimelises rahvamajanduse instituudis, kus ta 1967. aastal kaitses ka majandusteaduse kandidaadi kraadi. Eelnevalt oli ta õppinud Tallinna Polütehnilise Instituudi majandusteaduskonnas kaubanduse erialal ja lõpetanud 1953. aastal cum laude.

Leev Kuum asus konjunktuuri­instituuti tööle 1966. aastal, kui instituut kandis veel Üleliidulise Kaubanduskonjunktuuri Teadusliku Uurimise Instituudi Eesti filiaali nime. 1990. aastal sai instituut tagasi oma algse nime Eesti Konjunktuuriinstituut (EKI) ja selle kujunemisel üheks juhtivaks Eesti majandust jälgivaks ja analüüsivaks organisatsiooniks oli Leev Kuumal kandev roll.

Instituudis tegeles ta põhiliselt makromajanduse arengu, tarbimise ja turgude ning Eesti rahvusvahelise konkurentsivõime uurimise ja prognoosimisega. Tema oli ka see, kelle põhimõtete alusel koostab EKI siiani oma igakuiseid majandusbaromeetreid.

Leev Kuuma ametite hulka mahtus Eesti Konjunktuuriinstituudi kõrval veel vaid juhataja ametipost Tallinna Tööstuskaubastu plaaniosakonnas (1953–1964) ja Eesti valitsuse kaubandusnõuniku amet (1989–1990).

Oma põhitöö kõrvalt konjunktuuriinstituudis oli Leev Kuum tegev ka õppejõuna kõrgkoolides. Aastatel 1967–1975 oli ta Tartu Riikliku Ülikooli majandusteaduskonna lepinguline õppejõud ja 1975–1979 Tartu Riikliku Ülikooli majandusteaduskonna riigieksamikomisjoni esimees. Aastatel 1980–1990 tegutses Leev Kuum Eesti Majandusjuhtide Instituudis mittekoosseisulise õppejõuna marketingi ja turu-uurimise alal. Sellesse perioodi jääb ka Leev Kuuma osalemine isemajandava Eesti (IME) programmi koostamises rahvaettevõtete moodustamise valdkonnas.

Leev Kuuma on autasustatud Valgetähe IV klassi teenetemärgi (2020) ja Eesti Kaubandus-Tööstuskoja III klassi aumärgiga (2003).

Vaibumatu ja ergas huvi Eesti majanduse vastu saatis Leev Kuuma kogu elu, millest leiab ka põhjuse, miks ta suurema osa sellest pühendas tööle konjunktuuriinstituudis, kust ta lahkus kõrges eas alles aasta tagasi.

Majandusteemalised vestlused Leev Kuumaga on kolleege alati inspireerinud ja tema näpunäited teed juhatanud.

Eesti Konjunktuuriinstituut

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht