Eesti Kultuurkapitali peapreemiad
Kultuurkapitali 2022. aasta peapreemiad
Arhitektuuri valdkond
Joel Kopli, Kristel Jakobson – Rakvere töö- ja tehnoloogiakeskus, väikese jalajälje, kuid suure mõjuga maamärk.
Angeelika Pärna, Oluline on idee. – Sirp 3. II 2023
Audiovisuaalse kunsti valdkond
Jaak Kilmi – mängufilm „Tagurpidi torn“.
Režissöör Jaak Kilmi on julge lükkena ühendanud lastefilmi tumeda põnevikuga ja tulemus on omapärane. Teist nii sünget lastefilmi annab otsida. „„Tagurpidi torn“ tõstatab küsimuse: kas vanem üldse teab, millega tema laps tegeleb? .. Kilmi on tabanud sotsiaalsete teemadega naelapea pihta. Lastekamba dünaamika mõjub ekraanil usutavalt. Kõik noored näitlejad on oma rollis üles leidnud tegelase omapära – kes on eestvedaja, kes kamba tarkpea. Jaak Kilmi põhjalik töö lastega on tuntav ning selle tulemuseks on meeldiv kooslus.“
Pilleriin Raudam, Lapsed tumedaid tegusid kord saatmas. – Sirp 13. V 2022
Helikunsti valdkond
Andres Mustonen – kõrgetasemeline ja silmapaistev muusikutegevus solisti ja dirigendina.
Andres Mustoneni algatusel loodud vanamuusikaansambel Hortus Musicus tähistas 2022. aastal 50. tegevusaastat. Äli-Ann Klooren kirjutab: „Hortus on endiselt popp, kuid nende kontsertide publik koosneb pigem muusikaarmastajatest kui professionaalsetest muusikutest ning hoolimata sellest, et vanamuusikat harrastatakse küll mõnevõrra rohkem kui pool sajandit tagasi, on siiski tegemist selge nišitootega. Siiski võib väita, et siinset muusikamaastikku ei kujutaks ilma Hortus Musicuseta enam ettegi. [—] Sellest, kuidas noor, vastselt muusikakeskkooli lõpetanud Andres Mustonen pani kokku vanamuusikaansambli eesmärgiga luua kooslus, kus inimesed usuvad, mida nad mängivad, on kirjutatud palju. Nagu ka sellest, kuidas takistuste kiuste suudeti ette kanda ka näiteks vaimulikku muusikat [—] Küll aga väärib märkimist fakt, et nii mõnedki muusikud on ansambli tegevuses kaasa löönud juba aastakümneid: puhkpillimängijad Olev Ainomäe, Tõnis Kuurme ja Valter Jürgenson ning laulja Riho Ridbeck. See on parim tõestus, et tõesti usutakse sellesse, mida tehakse. Aja jooksul on loomulikult läbi tehtud tohutu areng.“
Äli-Ann Klooren, Hing täis valgust ja lootust. – Sirp 10. II 2023
Äli-Ann Klooren, Aed, mis ei näita rohtumise märke. – Sirp 22. VII 2022
Kirjanduse valdkond
Mehis Heinsaar – selle sajandi üks hinnatumaid eesti prosaiste ja luuletajaid, kes on oma fantaasialennukas ja kujundiküllases loomingus keskendunud inimese süvaolemuse otsingutele. „Kadunud hõim“ on tema teretulnud naasmine romaanižanri juurde.
Jaan Sudak, „Kadunud hõim“ – lugu rappa jooksnud elust. – Sirp 13. I 2023
Kujutava ja rakenduskunsti valdkond
Erik Alalooga – Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis korraldatud isikunäitus „Vabastatud masinad“ ja kohaliku helikunsti edendamine, sealhulgas 2022. aasta suvel Tartus Ajuokse Avangaaris tehtud festival „Mäo rist“.
Saara Lotta Linno, Tulevikuga silmitsi. – Sirp 1. X 2022
Erik Alalooga Tartu Kunstimaja. – Sirp 10. XI 2022
Näitekunsti valdkond
Liis Vares – missioonitunde ja julguse eest kasutada (etendus)kunsti kurja vastu võitlemisel ning nõrgemate eest seismisel, isetu humaanse tegevuse eest. Tähelepanu on ta pälvinud sõjavastaste ja suitsiidiennetuslike aktsioonide korraldamise, erivajadustega inimeste juhendamise ja kaasamise, samuti kunstiliselt kõrgetasemelise koreograafilise ruumi „Kus sa oled?“ loomise eest festivalil „Baltoscandal“.
Kärt Kelder, Ott Karulin, Sihtkoht teada: Rakvere. – Sirp 29. VII 2022
Rahvakultuuri valdkond
Ants Taul – imemees, kes puhub torupillile hinge sisse ning mõnusad meloodiad sellest välja, Eesti torupillitraditsiooni taastaja ja edendaja.
„1970ndate alguses, kui Ants Taul hakkas leitud torupillisõrmilist mängima ja torupilli ehitama, ei olnud võtta eeskujusid ega kedagi, kellelt küsida. Tuli alustada otsast peale, ehitada treipink, leiutada torupilli valmistamise tehnoloogia ja õppida selgeks ka torupillimäng. [—] Torupillimeistri ameti on Ants Taulilt üle võtnud tema poeg Andrus.“
Leanne Barbo, Torupillikultuuri taaselustamise keerud ja käänud. – Sirp 31. I 2020