Keha mäletab 

MERLE KARRO-KALBERG, Sirbi arhitektuuritoimetaja, maastikuarhitekt

Merle Karro-Kalberg,

Birgit Varblane 

Nädalavahetusel käisin kuueaastase tütrega maal jalutamas. Lonkisime mööda teed, siis põikasime tihnikusse, sealt viisid jalad vanade talukohtade õuele ja edasi silmapiirini ulatuva põlluni. Isegi täiskasvanule on see põld otsatu, rääkimata siis lapsele. Põllu servas jäi tüdruk aga seisma ja keeldus edasi tulemast. Ütles, et kardab. Aga mida siis? No … püsse, sõdureid, pauku …  

Kust see tuli? Seisin hämmeldunult ega saanud aru, mis võis ühes õndsas rahus ja armastuses kasvanud lapses sellise tõrke käivitada. Miks üks maastik sellist hirmu tekitab? Ehk on see sõjafilmide ja uudiste mõju – tankid sõidavad üle otsatu halli kõrrepõllu? Need kaadrid on nii võimsad, et talletuvad kehamällu ka olukorda otseselt kogemata … Samasugust otsatut ärevust ja ebamugavust tekitab mu kehas pimedas mere kaldal seismine. Mõned ruumid äratavad ürgsed instinktid. 

Meil on kõigil on ruume ja maastikke, mis käivitavad alateadlikud tunded ja mälestused. Kehal on mälu, ta mäletab palju seda, mida pea ei mäleta või on unustanud. Pime ruum võib kehas vallanduda ühed reaktsioonid, vanaema aed pojengide ja sirelitega teised. Meie ei pruugi mäletada, aga meie keha mäletab ja reageerib: tõmbub stressi või lõdvestub. 

Ruumiloomes räägitakse palju sellest, et parim on ihulähedane ja intiimne ruum. Otsatu avarus mõjub ähvardavalt ja ohtlikult: seal pole kuskile varjuda, oled justkui sihtmärk keset tühjust. Liiga kitsad toad ahistavad, ei jäta ruumi olemisele ja liikumisele. Milline ruum siis on paras ja intiimne? Me oleme justkui kõik ühe standardi järgi tehtud: pea, kaks jalga, kaks kätt ja kehatüvi. Ometi on ihulähedane ruum kõigil erinev. Pikk inimene lööb pidevalt pea ära kohas, kus lühike end mõnusalt tunneb. Täiskasvanule disainitud pargipink on kolmeaastasele lapsele liiga suur. Terve heas füüsilises vormis inimene läbib jala pikemaid vahemaid, kui ta teeks seda kipsis jalaga. Ruum peaks olema mitmekesine, et iga keha saaks ennast seal hästi tunda. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht